1-KanlicaYogurt.jpg
2-KanlicaYogurt.jpg
3-KanlicaYogurt.jpg

BU YOĞURDA BA-YI-LA-CAK-SI-NIZ!

0 Flares 0 Flares ×

Kanlıca denince akla yoğurt gelir. Ben de sıkça yoğurt yemeye Kanlıca’ya gider, sahilden eşsiz boğaz manzarasına bakarak bol pudra şekerle hazırladığım lezzetin tadını çıkartırım. Bu yazıda sizleri farklı bir yoğurt hikayesiyle Kanlıca’ya götürüyoruz.

Kanlıca’nın yaşayan en eski imalathanesini ziyaret ediyoruz. 3. Kuşak temsilcisi Uğur Özdemir, kendi adıyla markasını devam ettiriyor.

Sıcak bir şekilde karşılayıp, bizlere en güzel yoğurtlarından ikramda bulunuyor. Öyle bildiğimiz plastik kapta gelen pudralı yoğurtlar değil bunlar, çömlekte ve camda özelliğine yakışır bir şekilde servis ediliyor. Pudra yerine de pekmez, bal ve reçel var.Şahane bir lezzet bileşimi ile büyüleniyoruz! İlk defa tattığımız bu lezzete doyarken bir yandan da Uğur Bey ile sohbet ediyoruz.

Kanlıca’nın geçmişinden, İstanbul fethedilmeden önce buraya gelen Fransız gezginin yoğurtla tanışmasından bahsediyor, sonra Evliya Çelebi’nin Kanlıca’yı “Yoğurdu ve sütünün nefaseti ile tanınan semt” olarak yazdığından bahsediyor.
Yoğurdu, orman ve kekik kokan, Beykoz köyleri ve kendi mandıralarından aldıkları sütle yapıldığını bahsediyor. Taze sağılmış , sabah sütü ile özenle yapılıyor burada yoğurt. Uğur Bey anlattıkça, kaşık kaşık yediğimiz yoğurdun ne derece bir zenginlik olduğunu hissediyoruz.

Yoğurt dışında, özel meyvelerden hazırladıkları dondurmaları da var. Taze süte ve gerçek meyvelerle yapılan dondurmalar bir harika! Uğur Bey, bu dondurmaları da Bahai (Kanlıca Koyu’nun eski adı) adıyla satışa sunacaklarını, dondurmaya farklı bakış açısı getirecek farklı projeleri olduğunu da heyecanla anlatıyor.

Kanlıca Doğa Yoğurdu’nun yeri Kanlıca girişinde hemen sağda. Şahane bir de bahçesi var. İçerde tüm tarihi ve yoğurt yapılışını gösteren malzemeler ve ekipmanlar mevcut. Biz de eski zamanlarda zillerle , tepsilerle yoğurt dağıtımı yapılan eski taşıma aracı ile pozumu verip, Uğur Bey’in sıcak sohbetine, yoğurtlarının tatlı lezzetine veda ediyorum!

Afiyetle keşfe devam…

Yazar: Ömürden Sezgin Twitter: @OmurdenSezgin